Maitsev Eesti

Novembri kolmandal nädalavahetusel, 18. - 19. novembril, podiseb Kultuurikatel headest maitsetest, sest esimest korda on toimumas Festival Maitsev Eesti. Festivalil saab degusteerida sadu maitseid, nii söödavaid kui joodavaid ning põnevust lisavad võistlused ja konkursid, millest enamus on avatud publikule.

Festival Maitsev Eesti on sündinud juba korduvalt toimunud Eesti Joogifestivali, Parimad Eesti Joogid ja Eesti Maitsed restoranide tunnustamise ning õlle- ja kokteilivõistluse ühisüritusest. Nüüd on seltskonnaga liitunud ka Eesti Peakokkade Ühendus, Eesti Toidupiirkond 2023 Mulgimaa, Mahepõllumajanduse Koostöökogu ning teisigi toiduga seotud osapooli. Tänu sündmuse mastaabi kasvule oli vaja ka uut nime ning kuna kõik osapooled tegelevad maitsete edendamisega, siis jõudsimegi nimetuseni-Festival Maitsev Eesti.

Festival Maitsev Eesti kutsub kaheks päevaks Tallinnasse Kultuurikatlasse kokku parimad Eestimaa maitsed ja maitsete nautijad! Festivalilt leiab maitseid nii joogimeistritelt, kokkadelt, sommeljeedelt kui baarmenitelt.

Piletiinfo:

Päevapilet 10.-
2 päevapilet 17.-
Noored 11-17 aastased 5.- päevapilet (ainult koos vanemaga).
Lapsed kuni 10 aastased tasuta sissepääs (ainult koos vanemaga).
Hindadele lisandub Piletitasku teenustasu.

Festivali kavas on:

- Eesti Joogifestival, kus osalemas üle kolmekümne kodumaise joogimeistri, kelle loomingut saab degusteerida.
- Aasta Kokk, Aasta Noorkokk, Aasta Tallink Kokk võistlused, mis on avatud kõigile festivali külastajatele
- Parimad Eesti Joogid 2023 konkursi tulemuste avalikustamine kuhu on oodatud kõik osalejad. 
- Eesti Maitsed ja International Restaurant Guide Falstaffi Eesti parimate restoranide avalikustamine (eraldi piletiga)
- Eesti Toidupiirkond 2023 - Mulgimaa maitsete tutvustus ja degusteerimine
- Rahvaliiga õlle degusteerimises (eraldi osalustasuga) 
- Eesti Parim Kokteil, valmistatud ainult kodumaistest maitsetest, mille põnev finaal on avatud kõigile festivali külastajatele.
- Selgitatakse välja Baltikumi ja Põhjamaade parim õllespetsialist, mille põnevad finaalid on avatud kõigile festivali külastajatele 
- Mahetoidu aastakonverents ( (etteregistreerimisega mahesektori esindajatele, ainult konverentsil osalemine tasuta) ja Aasta Parim Mahetoit degusteerimised festivali külastajatele 
- Parimad Eesti Joogid 2023 degusteerimised, kus saab kiirelt ja mugavalt tutvuda parimatest parimate kodumaiste jookidega sümboolse osalustasu eest. Degustatsiooni programm on leitav all olevas pikemas tutvustuses ja sündmuse Facebook lehel
- Oma Maitse ajakirja jõulujookide rahvahääletus, kuhu oleme koondanud kokku mitmeid põnevamaid ja paremaid näiteid. Degustatsiooni programm on leitav all olevas pikemas tutvustuses ja sündmuse Facebook lehel.
- Festivali toitlustajateks on lisaks Mulgimaa maitsetele ennast kinnitanud Linnamäe lihatööstus ja Austerium.

Kõigi sündmuste pikemad tutvustused on leitavad all ning osalejate tutvustused Festival Maitsev Eesti Facebook lehelt.

Eesti Joogifestival toob kokku koorekihi Eesti joogimeistritest ja nende loomingust. Messiformaadis festivalil on võimalik teha tutvust ja degusteerida paremikku kodumaal leiduvatest põnevatest jookidest alates teeseenest ja limonaadidest, kuni õllede, siidrite ja peenemate napsudeni. Oma uuemaid, aga ka juba tuttavaid jooke, on esitlemas üle kolmekümne joogivõluri. Eesti Joogifestival toetab järelkasvu ning esimest korda on sponsorluse korras teiste osalejate seas EBS õpilasfirma Lunar Drinks, kes tutvustab alkoholivaba destillaati Lunar. Tänaseks on Eesti Joogifestivalile registreerunud Allikukivi Veinimõis, Manor Spirits Von Est viinade ja napsudega, Atla Distillery, Valgejõe Veinivilla, Valgeranna Veinitall (endine Mamm&Frukt Pärnu veinimaja), Peninuki Distillery, Uue-Saaluse Veinitalu, Järiste Veinitalu, Murimäe Veinikelder, Tori-Jõesuu Veini- ja Siidritalu, Ingel limpsid ja Mixtur toonik, Nudist, Dagaith Gin, Mahlametsa, Habaja Viinavabrik, Piesta, Punch Club, Krutski, Liviko Distillery, Rüübe Distillery, Tanker Brewery, Hiiumaa Pruulikoda, Pöide Õlu ja Sips Limonaad, Junimperium Distillery, Sammar, Wösel ja Söul brändi joogid, Vinkymon, TOHI Distillery, Lunar Drinks.

Festivalil osalejate nimekiri täieneb pidevalt,
Eesti Joogifestival on avatud 18. ja 19. novembril, Kultuurikatla Vahetänaval ja Katelde saalis.

Eesti Toidupiirkond 2023 Mulgimaa aasta tunnuslause "Mulgi süük - uus ja vana ütenkuun" kannab endas edasi põhimõtet, et meie kandis on aukohal traditsioonilised maitsed ja road, nagu mulgipuder ja -kapsad, kuid meil on pakkuda ka palju uusi põnevaid maitseid ja tooteid. Festivalil Maitsev Eesti on esindatud nii uus kui vana. Saab maitsta Mulgi putru, ei puudu head ja soojad mulgi korbid ning mekkida saab Mulgimaal valminud puhtamaitselisi jooke ning tooteid. Lisaks hulganisti head tarkust Mulgimaast ja meie söögist. Mulgi värk-uhkuse asi!

Parimad Eesti Joogid 2023 on degustatsioonikonkurss, kus pimedegusteerimistega selgitatakse välja kodumaa jookide paremik ning tunnustatakse neid vastavate medalitega. Igal aastal laekub konkursile ligi sada viiskümmend erinevat jooki, alates veest kuni džinnide, veinide, napsude ja õlledeni, mille degusteerijateks on sommeljeed, baarmenid, ajakirjanikud ehk oma ala professionaalid. Konkursi degusteerimised toimuvad enne festivali, et me saaks joogimeistreid ja külastajaid teavitada selle aasta parimatest enne festivali algust. Tulemused tehakse teatavaks Festivalil Maitsev Eesti laupäeval, 18. novembril kell 12.30, Kultuurikatla Stalker saalis ning on avatud kõigile külastajatele ning enamikke jooke saab degusteerida hiljem Eesti Joogifestivalil või eraldi degusteerimistel.

• Parimaid jooke on võimalik degusteerida Eesti Joogifestivalil. Esimest korda pakume huvilistele võimalust osaleda parimatest parimate jookide degusteerimisel, mis on avatud kõigile soovijatele sümboolse piletasu eest. Need degusteerimised annavad mugavalt kiire ülevaate konkreetsete kategooriate parimatest jookidest. Degustatsioone juhivad Eesti parimad sommeljeed. Degusteerimiste programm on järgmine: 

Laupäeval, 18. November

Parimad Eesti Joogid 2023 - parimate veinide degusteerimine kell 13.00
Parimad Eesti Joogid 2023 - parimate õllede degusteerimine kell 14.00
Parimad Eesti Joogid 2023 - parimate napsude ja teiste kangete jookide degusteerimine kell 15.00
Parimad Eesti Joogid 2023 - parimate džinnide degusteerimine kell 16.00

Pühapäeval, 19 november

Parimad Eesti Joogid 2023 - parimate alkoholivabade jookide degusteerimine kell 13.00 Parimad Eesti Joogid 2023 - parimate siidrite degusteerimine kell 15.00

• Rahvaliiga õllede degusteerimises, mille tulemusena selgub Eesti Parim Õlledegusteerija 2023. Laupäeval, 18. novembril saavad ennast proovile panna õllesõbrad, kelle maitsemeeli testime erinevate õllede tundmises. Tegemist on põneva väljakutsega, mille käigus registreerunud võistlejatele serveeritakse pimedegustatsiooniks erinevaid õllesid. Võistlejad peavad vastama küsimustele õlle stiili, kanguse, pruulimis tehnika jms. osas ning selle tulemusel selguvad parimad õlledegusteerijad. Õllede valik katab maailma eri kohti, nad on klassikalistes stiilides ning kui lõpptulemus jääb viiki, siis korraldame lisa degusteerimise, kuni on selgunud võitja. Võitjatele on maitsvad väärikad auhinnad!

Rohkem infot leiab ja osalejaks saab registreerida SIIN! Tulemused avalikustatakse Baltic-Nordic Beer Champion finaalide pauside ajal.

• Aasta Noorkokk võistlused toimuvad juba 18. korda. Võistlustulle astuvad kuus parimat noort kokka, kelle vanus jääb alla 23. eluaasta ning kes on alles kokaks õppimas. Igal noorkokal on meeskonnas abiline ja mentor, kes võistlejat juhendab ja on teda võistluseks treeninud. Sealt sünnivad meie tulevikutähed,kes Michelini tähti koju toovad. Võistlus on avalik ja toimub laupäeval, 18. novembril Kultuurikatla Blackboxis algusega kell 11.00.

Baltic-Nordic Beer Champion 2023 on rahvusvaheline kõrgetasemeline võistlus õlleeskpertidele õllede tundmises, serveerimises ja degusteerimistes. Võistlus on rahvusvaheline ning lisaks kodumaalt pärit võistlejatele on oodata kandidaate ka Balti- ja Põhjamaadest. Võistluse võitjale on peaauhinnaks reis kahele Belgiasse, külastama Rodenbach’i pruulikoda. Võistluste peasponsor on Momentin Eesti koostöös Rodenbach’i pruulikojaga niing võistluste sponsorid on A. Le Coq ja Pühaste pruulikoda. Võistluste pingeline ja põnev finaal on avalik kõigile festivali Maitsev Eesti külastajatele ning need toimuvad laupäeval, 18. Novembril, Kultuurikatla Stalkeri saalis. Rohkem infot leiab ja võistlejaks saab registreeruda SIIN!

Oma Maitse parimad jõulujoogid 2023 konkurss kujutab ennast degusteerimisi, leidmaks festivalilt ja mujalt parimaid jooke eesootavateks jõuludeks. Eesti Joogifestival ja Parimad Eesti Joogid koondavad kokku paremiku kodumaistest jõuludeks sobivatest jookidest. Degusteerimisele tulevad ühel päeval jõuluõlled ja teisel päeval hõõgveinid, glögid ja muud jõuludele omaselt maitsestatud joogid. Esimesed degusteerimised on kutsetega kuid mõlema päeva pärastlõunal on kõigil huvilistel võimalus ise avastada ja kaasa rääkida, mis on parimad pakutavatest. Avalikud degusteerimised toimuvad Arhitektuurikeskuse väikeses saalis (sissepääs Kultuurikatlast): laupäeval, 18. novembril kell 15.00 tulevad degusteerimisele erinevad jõuluõlled ja pühapäeval, 19.novembril kell 15.00 erinevad hõõgveinid, glögid ja teised jõulumaitsetega joogid.

• Aasta Kokk võistlused toimuvad juba 29. korda. Osalenud kokkadest on tänaseks mitmed endale nime teinud ja toimetavad vägagi tuntud restoranide köökides. Võistluste eelvoorust on selgunud kuus parimat, kes pühapäeval, 19. novembril,hakkavad mõõtu võtma üksteiselt ja üks neist pärjatakse Aasta Kokk 2023 tiitliga. Esmakordselt on võistlustules ka Priit „Wend"Kuusk, kes on üllatusvõistleja seitsmenda kandidaadina. Priit on olnud korduvalt hea toidu ja -maitse eestkõneleja ning tema muhe tekst ja maalähedane ellusuhtumine on rõõmustanud mitmeid kokandussaadete vaatajaid lisaks tema tavapärasemale rollile reisi- ja uudistesaadetes. Nüüd paneb ta ennast proovile enneolematu väljakutsega, ristates noad ja kokandusoskused Eesti kuue tugeva kokaga. Võistlus on avalik ja toimub pühapäeval, 19. novembril, Kultuurikatla Blackboxis algusega kell 11.00.

• Parim Eesti Kokteil 2023 on väljakutse kõigile kokteilivõluritele koostamaks täiesti uus kokteil festivalil leiduvatest jookidest, mis tähendab et jook on ainult kodumaistest toorainetest. Iga kokteil on unikaalne kunstiteos ning väärindab Eesti jooke parimal võimalikul viisil. Parim Eesti Kokteil võistlus on osa baarmenite Eesti Karikavõistluse sarjast ning toimub juba seitsmendat korda. Võistluste põnev ja maitsev finaal on avalik kõigile festivali Maitsev Eesti külastajatele ning leiab aset pühapäeval, 19. novembril kell 17.00 Kultuurikatla Väikeses Saalis ning on avatud kõigile festivali külastajatele.

Star Wine List of the Year Baltics 2023 toimub esimest korda ning meil on suur rõõm võõrustada festivalil Maitsev Eesti rahvusvahelist sommeljeede kogukonda. Star Wine List on globaalne veinikaarte tutvustav ja neid tunnustav keskkond, mida tinglikult võiks võrrelda veinikaartide Michelini tärnidega. See annab kiire ja mugava võimaluse veinisõpradel globaalselt leida pea igast suuremast linnast ja regioonist parimate veinikaartidega kohad. Esimest korda on toimumas Baltikumi parimate veinikaartide hindamine ning rõõm on tõdeda, et finaali pääses üsna palju veinikaarte ka Eestist. Tulemused avalikustatakse pühapäeval, 19. novembril Kultuurikatla Stalkeri saalis.

 
Tulevasi üritusi pole