Noita Winery – kuidas Soome esimene urban winery naturaalsete veinidega maailma vallutab

KOOLITAJA: SIMON McCABE

NB! Koolitus on inglise keeles!

Kuupäev 05.04

kellaaeg: 15.00

asukoht: Arhitektuurikeskuse suur saal

Korraldaja: Bottlescouts OÜ 

Kui sind paeluvad urban winery kontseptsioon ning naturaalsed veinid, siis oled õiges kohas! Noita Winery peaveinimeister Simon McCabe avab sulle ukse selle põneva maailma telgitagustesse. 

Simon pakub degusteerimiseks järgmised veinid:

  • Pet Nat 2023 
  • Hex Bag Orange 2021
  • Cabernet Sauvignon 2021
  • Baba Yaga 2022
  • Super Stare Qvevri 2022  
  • Polaris 2022 (Soomes kasvatatud Solaris viinamarjast)

Noita Winery on Soome esimene urbanistlik veinimaja ehk urban winery, mille veinid valmivad nii Austrias kui ka Soomes kasvatatud viinamarjadest endises Soome rauatööstuse külas Fiskarsis.

Urbanistliku veinimaja kontseptsiooni kohaselt asetseb veinitööstus ja -kelder viinamarjaistandustest eraldi ning see meetod võimaldab teha veini ka kohtades, kus viinamarjakasvatus ei ole ühel või teisel põhjusel võimalik. Urbanistlikud veinimajad, nagu nende nimigi ütleb, asuvad enamasti veidi linlikumates keskkondades, näiteks suurlinnades Berliinis, Amsterdamis või Sydneys, kuid Noita Winery kogemus on näidanud, et sama tulemus on võimalik saavutada ka väikeses, alla viiesaja elanikuga külas.

Noita on noor veinitööstus, mille lugu sai üsna pooljuhuslikult alguse 2018. aastal ning veinitehase peaveinimeistri Simon McCabe`i käe all valminud esimesi naturaalseid veine esitleti juba 2019. aastal Helsinki Natural Wine festivalil, kus bränd oma esimese tuntuse ja kliendid skooris. Tänaseks on Noita veinimaja kasvanud mõnusas orgaanilises tempos ja nende veine leiab üle maailma, kõige kaugem kant Noita veine leida on Jaapan. 

Noita veinid on kõik naturaalsed ning nende valmistamine toimub minimaalse sekkumisega, st veinil lastakse oma pärmide peal vabalt käärida, sinna ei lisata midagi, samuti ei selitata ega filtreerita veini tootmisprotsessi lõpus. 

Noita Winery ampluaa on üllatavalt lai ning repertuaar on nn. polkast rokini. Ühest äärmusest leiab tõeliseid viinamarjatüübile iseloomulikke klassikuid, mis sobivad hästi klassikaliste veinide austajatele, nagu näiteks Riesling, Cabernet Sauvignon, Grüner Veltliner ja Pinot Noir. Teises äärmuses on eksperimentaalsed, veidi kiiksuga ägedad veinid, millel on oma välja kujunenud fännibaas. Kõige pöörasemad valikud on tõenäoliselt Hex-Bag, Pet Nat või Behemoth.

Noita veinimajal oli ka au toota 2023. aasta kevadel esimene Soomes kasvatatud Solaris viinamarjasordist valmistatud naturaalne, Polarise nimeline vein. 

Koolitusel osalemine eeldab selleks päevaks kehtivat piletit või kutset 10. Veinimessile.

 
Tulevasi üritusi pole